Щодо соціальної підтримки побутових споживачів

Щодо соціальної підтримки побутових споживачів інформуємо

ТОВ «РОЕК» нагадує, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 01.02.2021 № 64 «Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії», згідно з якою запроваджено надання компенсації на оплату електричної енергії, спожиту у I кварталі 2021 року, у зв’язку з відміною окремих знижених тарифів деяким категоріям споживачів (крім тих, які отримують житлову субсидію), зокрема:

  • населенню, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості), і станом на 31 грудня 2020 року мало право на знижений тариф;
  • населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), і станом на 31 грудня 2020 р. мало право на знижений тариф;
  • багатодітним, прийомним сім’ям та дитячим будинкам сімейного типу.

Розмір компенсації визначається як різниця між фіксованою ціною (168 коп. за 1 кВт·год) та зниженим тарифом, який діяв до 01.01.2021 (90 коп. за 1 кВт·год), помножена на фактичний обсяг споживання електричної енергії в межах 3000 кВт·год на місяць (для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу компенсація розраховується  на весь обсяг спожитої електроенергії).

Компенсація надається автоматично шляхом спрямування бюджетних коштів постачальникам універсальних послуг з подальшим їх зарахуванням, як часткову оплату за спожиту у I кварталі 2021 року електричну енергію, на особові рахунки споживачів.

Варто зазначити, що Положенням не передбачено знижки для населення, яке проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій.

На сьогодні головним механізмом забезпечення соціального захисту населення в умовах підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги залишається програма житлових субсидій, передбачена Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807), згідно з якою держава компенсує сім’ям витрати на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, які перевищують розмір обов’язкової частини платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розмір обов’язкової частини платежу за послуги для кожної сім’ї визначається індивідуально за єдиною формулою і залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу – що менші доходи домогосподарства, то меншим є сума обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги. При цьому, розмір житлової субсидії збільшується у разі підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Для отримання житлової субсидії споживачам необхідно звернутися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій (поштою, або в електронній формі (через офіційний вебсайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг), або до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, центру надання адміністративних послуг.

Довідково:

На думку Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), питання соціальної підтримки населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій може бути врегульовано шляхом передбачення пільг (за рахунок бюджетних коштів) відповідним законодавством.

         Водночас пунктом 15 частини першої статті 1 Закону надано визначення «вразливі споживачі». Так відповідно до Закону вразливі споживачі – це побутові споживачі, визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, які мають право на передбачені Законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії та/або захист від відключення у певні періоди.

         Згідно з положеннями частини першої статті 61 Закону вразливі споживачі мають право на передбачену Законом підтримку для відшкодування витрат на оплату спожитої електричної енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

         Порядок захисту вразливих споживачів визначає, зокрема, категорії вразливих споживачів, порядок обліку вразливих споживачів та обсяг адресної допомоги для категорій вразливих споживачів.

         Отже на думку НКРЕКП, питання додаткової соціальної підтримки вразливих споживачів має бути врегульовано шляхом розробки та прийняття такого порядку (https://www.nerc.gov.ua/?news=11261)