1 лютого 2021 року Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 64 „Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії”, якою затверджено Порядок використання коштів для надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії.
1 лютого 2021 року Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 64 „Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії”, якою затверджено Порядок використання коштів для надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії.
Порядком передбачено надання компенсації побутовим споживачам електричної енергії (окрім тих, які отримують житлову субсидію), для яких діяв до 31.12.2020 знижений тариф, і які використовують електроенергію для опалення, а також дитячим будинкам сімейного типу, багатодітним та прийомним сім’ям, як часткову оплату за спожиту у І кварталі 2021 року електричну енергію.
Бюджетні кошти будуть спрямовані постачальникам універсальних послуг з подальшим їх зарахуванням на особові рахунки зазначених категорій споживачів.
Відповідно до затвердженого порядку, відшкодування отримають:
- населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості) і станом на 31 грудня 2020 року мало право на знижений тариф;
- населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі у сільській місцевості), і станом на 31 грудня 2020 року мало право на знижений тариф;
- багатодітні, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.
Щодо механізму компенсацій, то компенсацію різниці тарифу отримають побутові споживачі, що мають тип тарифу з електроопаленням, негазифіковані та багатодітні, але при умові, що вони не отримують субсидії.
Компенсація– це сума коштів, що розрахована як різниця вартості фактичного обсягу споживання за тарифами, що діяли до 01.01.2021р. та за фіксованою ціною, встановленою з 01.01.2021р.
Для споживачів з електроопаленням та негазифікованих, розрахунок буде виконуватись в межах 3000 кВт*год ( для прикладу: якщо фактичне споживання за січень у споживача складає 4000 кВт*год, то до розрахунку буде взято 3000 кВт.год)
Для споживачів що відносяться до категорії багатодітних (та звернулись до постачальника із відповідною заявою), обмежень немає, тобто розрахунок компенсації буде виконано на весь обсяг фактично спожитих кВт*год.
За наявності обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки населення проводяться за відповідними тарифами та такими тарифними коефіцієнтами (за вибором споживача):
1) за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу:
0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);
повний тариф у інші години доби;
2) за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу:
1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми
(з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години);
повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);
0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).
Під час визначення вартості спожитої електроенергії за кожним рівнем тарифу застосовується питома вага обсягу електроенергії, що спожита у відповідній зоні доби протягом розрахункового періоду, до загального обсягу спожитої електроенергії в цьому періоді.ˮ.
Для споживачів, що проживають в 30-км зонні АЕС при розрахунку не застосовується 30% знижка, що була передбачена станом на 31 грудня 2020р. Якщо споживачі, що проживають в 30-км зоні АЕС, відносяться до категорії споживачів, що перелічені постановою КМУ від 01.02.2021р. № 64, то розрахунок компенсації їм буде виконуватись без застосування 30% знижки, що діяла до 01.01.2021р. ( для прикладу : із знижкою ціна за 1 кВт*год в межах 1 блоку – складала 0,63 грн., а без знижки – 0,90 грн.).
Постачальники універсальних послуг не пізніше 2 числа місяців (лютий — квітень) 2021 року надсилають Мінсоцполітики і НКРЕКП реєстр споживачів електричної енергії у попередньому місяці зазначених у пункті 3 цього Порядку категорій для визначення серед них отримувачів житлових субсидій за формою, встановленою Мінсоцполітики. Подання відповідного реєстру здійснюється в електронній формі.
Мінсоцполітики звіряє інформацію, що міститься в реєстрах, з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій, і до 7 числа зазначених місяців повертає постачальникам універсальних послуг і НКРЕКП реєстри, у яких проставляється ознака щодо споживачів, які є отримувачами житлових субсидій.
Постачальники універсальних послуг з урахуванням інформації, отриманої від Мінсоцполітики, здійснюють розрахунки сум компенсації споживачам (крім тих, які отримують житлові субсидії) та до 10 числа подають Мінсоцполітики і НКРЕКП заявки на перерахування коштів для компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії за формою, встановленою Мінсоцполітики.
ТОВ «РОЕК» буде інформувати споживача про надану йому компенсацію шляхом відображення її суми в платіжному документі (рахунку) та в особистому кабінеті споживача за посиланням https://my.ez.rv.ua/cabinet/login/.